2 psychické faktory, které určí, zda budete mít úspěch či ne

Jan Nekl Jan Nekl

Sdílet

  • Tweet
  • Sdílet na Facebooku

Každého z nás potkají v životě úspěchy i neúspěchy. Někdy jdou věci přímo výborně, jindy zase neskutečně zle. Nedávno jsem měl možnost číst o zajímavém muži, který si prošel obojím. Jon Acuff je nejprodávanější autor the New York Times, vysoce vyhledávaný řečník a kariérní guru, který se zabývá chronickým pracovním vyhořením. Jeho poslední kniha Do Over popisuje čtyři základní milníky profesního růstu, a zároveň radí, jak dosáhnout vyšší úrovně.

Dva z nich lze považovat za klíčové, které v konečném důsledku řídí úspěch či neúspěch.

Postoje.

Podle Acuffa je jedním ze dvou kritických faktorů vyhýbání se negativnímu myšlení.

„Jedná se o vraha kariéry. Říkám, jako někdo, kdo měl předem odmítavý postoj. Byl jsem vyhozen za svůj negativní přístup,“ řekl Acuff. „Kdybych to měl shrnout, špatné postoje zničí i skvělým lidem dobré příležitosti ke kariernímu růstu.“

Jedním z nejužitečnějších kroků, které Acuff dělá, je rozlišování mezi volbou postoje a změnou postoje.

„Změna postoje trvá celou věčnost, ale volbu postoje lze provést kdykoliv. Klíčem k úspěchu je vědomě každý den zvolit svůj postoj, až se vám jednoho dne vybere automaticky sám.“

Očekávání.

Druhý, často opomíjený aspekt, který má stejný vliv na váš úspěch, jsou vaše očekávání. Acuff tvrdí, že stejně jako vybíráme naše postoje každý den, musíme volit i naše očekávání.

„Jde o to, že mnohokrát přenášíme tajné, nevyslovené očekávání do našich projektů, předpokládáme jejich naplnění a jsme zklamaní, že k tomu nedojde. Jak by také mohlo, když naše nápady a záměry vězníme v naší hlavě místo toho, abychom s nimi seznámili všechny zúčastněné,“ řekl Acuff.

Jedním ze základních produktivních způsobů práce je ujasnit si, jaká přesně jsou vaše očekávání v práci, v kariéře nebo jiném prostoru.

Detailně si upřesnit, co očekávám od své práce. Jsou to peníze, uznání, výtvarný projev, flexibilita, interakce s ostatními, smysluplné činnosti, nebo něco jiného?

Stejně jako za vás nikdo nemůže dělat kliky nebo zhubnout vaším jménem, nikdo nemůže odpovědět na tyto otázky týkající se vašich představ. Musíte to udělat vy sami. Ptát se sami sebe a upřímně si odpovědět.

Pouze ve chvíli, kdy máte jasno ve svých očekáváních, můžete začít podnikat všechny nezbytné kroky k jejich naplnění.

„Pokud vás například vaše práce izoluje od ostatních, zatímco opravdu toužíte po interakci, můžete zvážit dobrovolnictví mimo práci, případně se uplatnit na jiné práci v rámci vaší společnosti, případně úplně změnit obor,“ řekl Acuff, „ale první krok je poctivé posouzení a pochopení svého osobního očekávání.“ Není těžké vidět, že postoje a očekávání se vztahují nejen na profesionální dráhu, ale že se vztahují na všechny aspekty života. Mnoho z naší nespokojenosti a neštěstí je způsobeno pouze našimi vlastními mylnými postoji a očekáváními.

Ve všech oblastech života můžeme těžit z restartu našich postojů a očekávání. Nezáleží na tom, zda se jedná o vztahy, práci nebo zábavu.

Jedno starobylé přísloví říká, že každou situaci lze změnit pouze změnou vnímání.

Chcete-li změnu, ale nevíte, kde začít, zvažte oslovení mentora, profesionálního poradce nebo spolehlivého přítele, kteří vám poslouží jako rezonanční deska a dají vám zpětnou vazbu.

Jediné, co můžete ztratit, jsou předsudky, které vás pouze omezují.