Fluktuace zaměstnanců, jak ji předcházet

Jan Nekl Jan Nekl

Sdílet

  • Tweet
  • Sdílet na Facebooku

Pro většinu středních a malých podniků platí, že jejich největší bohatství se ukrývá v síle lidí, kteří zde pracují. Proto jednou z největších ztrát v podnikatelském životě je odchod dobrých pracovníků. Není nic horšího, než když přijmete nadějného zaměstnance, věnujete mu svůj čas a energii při výchově, zacvičování a podpoře jejich růstu, a najednou musíte sledovat jeho odchod po krátké době. Ano tyto zkušenosti má spoustu podnikatelů, ale není nutno rezignovat a smířit se s tím. Spíše je lepší to vzít jako ponaučení a výzvu a podívat se na věc z jiného úhlu. Tady je pár postřehů jak tomu předcházet.

Zjistěte, jak pracují Vaši nejlepší zaměstnanci

Najděte ty vlastnosti, které ovlivňují výkony vašich nejlepších zaměstnanců a rozšiřujte je mezi všechny. Zahrňte je do firemní kultury. Může se to lišit pozice od pozice, ale vyplatí se na to přijít. Dokonce, i v případě odchodu tohoto zaměstnance, stále budete jako celá firma silnější. Kromě toho, jakmile identifikujete tyto vlastnosti, můžete je použít jako vyhledávací kritérium při výběru nových kandidátů.

Nepřetržitě zdokonalujte proces výběru zaměstnanců a proces jejich zapracování

Časté odchody mohou mimo jiné znamenat, že buď přijímáte nesprávné kandidáty, nebo se Vám stává, že vybraní kandidáti se neidentifikovali s firemní kulturou. Je načase provést audit procesu přijímání nového zaměstnance. Od zadání koho hledáme až po plán zaškolování.

Komunikujte, zhodnoťte, odměňujte

Vy chcete ty nejlepší a nejlepší chtějí dostávat to nejlepší. Většinou, hodnota kvalitních pracovníků je vyšší než hodnota peněz, které jim dáváte. Ale je potřeba to sledovat, hlídat. Minimálně v ročních frekvencích provádět hodnotící rozhovory, potvrdit si vzájemná očekávání a plnění úkolů a stanovit si nové motivační cíle.

Okoukněte konkurenci

Víte, kam Vaši zaměstnanci odcházejí? Znáte nabídky, které je vedou k tomuto kroku? Konkurence není jen v oblasti boje o zákazníky, ale také i na pracovním trhu. Není moc příjemné se dozvědět, v čem zaostáváte, silněji řečeno, co děláte špatně. Ale na druhou stranu je to výzva a příležitost věci napravit. To je způsob jak zabrzdit či zastavit fluktuaci a udržet si kvalitní zaměstnance.

Sledujte stávající zaměstnance

Sledujte jaká je atmosféra ve společnosti. Právě stávající kolektiv bude výrazně ovlivňovat nově příchozí. Udržte své zaměstnance spokojené a oni to přenesou na nováčky. A pokud budete mít zaměstnance šťastné, nebudou mít žádný důvod k odchodu.

Fluktuace zaměstnanců je jedním z nejvíce frustrujících problémů, jeho vyřešení může být velkou příležitostí pro další růst Vaší společnosti. Je to dlouhodobý proces, který vyžaduje čas a energii k hledání, ale stojí za to. Zisk Vaší společnosti je víceméně součet výkonů Vašich zaměstnanců. Mějte ty nejlepší a udržte si je.