Inspirace v knihách

Jan Nekl Jan Nekl

Sdílet

  • Tweet
  • Sdílet na Facebooku

Jak jedno přísloví říká, vše na světě už bylo řečeno a vše už bylo vymyšleno. Proto není potřeba to znovu zkoušet sám na sobě a moudrý člověk hledá inspiraci v příbězích jiných. Naštěstí jejich cesty k úspěchu umí lidstvo zaznamenat v knihách. Zde uvádím pár knih, které mi pomohli si věci ujasnit, upřesnit, lépe pojmenovat a nalézt vůli ke svým činům.

Začněte s proč; Simon Sinek

Ukazuje přístup a uvádí příklady, jak nám jednoduchá otázka „proč to dělám?“ a její upřímné zodpovězení, pomůžou s realizací našeho projektu. Dobře se čte díky mnoha příkladům z firem, které jsou světově známé, a jejich příběh zná mnoho lidí.

7 návyků skutečně efektivních lidí; Stephen R. Covey

Tuto knihu lze brát jako návod, jak lze upravit svůj přístup k životu, nastavit si nové priority a je zde i návod jak dané zvyky aplikovat do života. Skoro by se dala nazvat biblí podnikatelů.

Alchymista; Paulo Coelho

Tato kniha je inspirací, jak nakládat se svým osudem. Má v sobě mnoho myšlenek, které nám mohou pomoci, lépe se vyrovnávat s věcmi, které se nám dějí. Tady si dovolím i uvedení několika nejlepších myšlenek:

-Někdy se dějí věci, které se nám zdají špatné a zbytečné. Nechápeme, proč se dějí. Někdy je lepší se neptat, proč se staly. Později to pochopíme. Některé „špatné“ věci nám zachraňují život

-V životě potkáváme lidi, kteří hrají nějakou roli. I když nechápeme, proč se dostali do našeho života, jsou důležití. Nemusíme chápat proč

-Kdo chce žít osobní příběh druhého a závidí, neprožije si ten svůj

Steve Jobs od Waltera Isaacsona

Popisuje životní cestu člověka, který z ničeho dokázal vybudovat světovou firmu a zdůrazňuje klady i zápory této významné osobnosti. Ukazuje nám, jak kvalita a soustředění se na nejmenší detaily produktu rozhodují. Lze zde nalézt inspiraci, jak vzít odpovědnost do svých rukou a nebát jít proti proudu, a zároveň udává příklady negativních stránek osobnosti Jobse, ze kterých je možnost se poučit. Lze vidět, že i při jeho úspěšné cestě musel překonávat prohry, ale vždy se dokázal zvednout a vrátit se silnější.

Start-up nation; Dan Senor & Saul Singer

Kniha o izraelském hospodářském zázraku, která ukazuje rozdílný přístup k podnikání. Jde o to nebát se proher v začátcích svého podnikání, a naopak neúspěch brát jako výbornou školu, čímž docílíme toho, že následující projekt už bude úspěšný. Dále kniha popisuje, jak velký vliv má tvorba sociálních sítí a využívání nejnovějších technologií.

Ve všech těchto knihách si každý může najít to své, co ho inspiruje a nakopne ho k cestě jít dobýt svět.