Jak vás děti mohou naučit udržet své sny naživu

Jan Nekl Jan Nekl

Sdílet

  • Tweet
  • Sdílet na Facebooku

Dětská nevinnost je jeden z nejlepších nástrojů úspěchu. Děti jsou schopné si představovat svět kolem sebe bez přísných sociálních norem kladených na dospělost. Tvořivost, zvědavost a odhodlanost jsou tři základní klíče k tomu, jak dosáhnout úspěchu ve velmi mladém věku. Dospělí často ztrácí schopnost vidět život s mnoha příležitostmi jako velkou ctnost, a zatímco děti se učí mnoho o světě od dospělých, můžou také oni naučit, jak se stát úspěšnými prostřednictvím svobodného vnímání vesmíru.

1.OBJEVOVÁNÍ NEZNÁMÉHO

Říše příležitostí kdykoliv poskytne možnost objevovat něco nového. Děti chápou svět kolem sebe skrz obecné přijímání nové filozofie, pojmů a vzorů. Dokud vše nevyzkouší, jsou obklopeni neznámým. Dítě se nenaučí plavat bez ponoření do vody, a i když jej tato cizí situace může vyděsit, nezastaví ho to od prvního potopení.

Aby se dosáhlo úspěchu, musí být nejprve překonán strach z neznámého. Není jednoduché opustit svou zónu pohodlí a vydat se cestou zkoumání nových možností. Lidé si vytvářejí zvyky, což znamená, že změna není vždy jednoduchá. Cesta k úspěchu je většinou neprozkoumaná a nepolapitelná. Znamená to, že ani nevíte, kde hledat. Však pokaždé, když se vydáte na novou cestu, jste jeden krok k úspěchu.

2.ZÍSKAT ODMĚNU ZA RISKOVÁNÍ

Děti nemají strach dělat chyby. V útlém věku se učí, že jediná cesta k získání odměny je riskovat. Batole 100x spadne, než udělá první krok. Děti jedna nehoda nesrazí, ví, že se nic nestane. Kolikrát upadnou, tolikrát vstanou. Nemají jinou volbu, musí poznat tu těžkou pravdu, že se nemohou se stát lepšími bez prvotního selhání.

Dospělí mají sklon zapomínat na tyto lekce a pokračují opatrně, pokud jim něco připadá riskantní. Abyste dosáhli velkého úspěchu, musíte také hodně selhat. Kyvadlový efekt říká, že z každé negativní zkušenosti, na kterou jste narazili, časem vytěžíte něco pozitivního. Kyvadlo houpačky je rovnoměrné na obou stranách. Musíte riskovat a chybovat v zájmu dosažení svých cílů.

3.NE ZNAMENÁ ANO

Děti neví, kdy se vzdát. Budou tlačit a ještě něco přidají, i když jsou šance namířené proti nim. Když se malé dítě chce dívat na pohádku, nevzdá se, dokud nedostane, co si přeje, i když to znamená vztekat se tři hodiny. Rodiče se snaží dělat své děti šťastnými, takže výsledkem je, že plní, kdykoliv je to možné, jejich dětské touhy. Jakmile však dítě zjistí, že tato forma ustanovení funguje, znamená to konec autority rodičů.

Pokud chcete něco opravdu hodně, neberte ne jako odpověď. Usilujte o vaše cíle a nenechte se odradit, když se dostanete před překážku. Neměli byste očekávat, že vyhrajete na první pokus. Každé selhání nebo překonání překážky vám pomůže při vaší cestě k úspěchu.

4.KLÁST OTÁZKY

Otázky jsou klíčem k porozumění světa kolem nás. Dítě se nestydí za svou neznalost, když zkoumá život prostřednictvím a za pomoci jiného člověka. Když chce lízátko, tak si o ně požádá. Žádné téma není tabu, když přijde na dětskou zvědavost. Děti se nebojí pokládat přímé otázky, zvlášť, pokud to může vést k něčemu zásadnímu.

Dospělí často spíše doufají že věci, které chtějí, se stanou samy, aniž by si o ně požádali, proto když něco opravdu moc chcete, neměli byste očekávat, že se to stane bez záměru. Žádost o podporu ukazuje vašemu zaměstnavateli, že vám opravdu záleží na dobře odvedené práci. Je chyba pokud vás pýcha dokáže odradit od pokládání správných otázek, a je podstatné věřit, že žádná otázka není špatná a jen hlupák se nezeptá. Otázky vedou k odpovědím. Odpovědi vedou k úspěchu.

5.VYUŽIJTE SVOU PŘEDSTAVIVOST

Děti se nebojí vytvářet své představy a velké sny. Když se jich zeptáte, čím chtějí být až vyrostou, určitě nedostanete přízemní odpovědi. Dětská představivost není limitována dospěláckou konvencí ani se nevzdává kontrole. Naučte se od dětí, že můžete dosáhnout všeho, na co usilovně myslíte a toužíte po tom.

Tvůrčí myšlení je klíčovým prvkem k inovacím a podnikatelé jsou zcela pohlceni svými velkými sny. Využitím uměleckého myšlení k řešení komplexních problémů může vzniknout velmi kreativní koncept. Žádný dospělý nikdy nedosáhl svých cílů, aniž by předtím neměl velký sen.